28.06.2014 r.30 28.06.2014 r.100 FESTYN 650-LECIE SŁUP.074 Budowa pomostu.08
« Kwi
Anonymous28054: hehe
Anonymous33767: Wesołych Świąt dla mieszkańców Słup

Podjęcie Uchwały w sprawie budżetu na kolejny rok jest z pewnością jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed Radą Gminy Dywity.

Projekt budżetu na 2016 r. przedstawiony przez Wójta był omawiany i dyskutowany podczas dwóch łączonych Komisji Rady Gminy Dywity i jednego spotkania zwołanego w tej sprawie przez Przewodniczącą Rady Gminy Dywity. Pan Wójt oraz Pani Skarbnik wyjaśniali założenia nowego budżetu, przedstawiając planowane dochody oraz wydatki, a następnie Pan Wójt omówił inwestycje, które zaplanował na 2016 r. (wraz z ich kontynuacją w latach kolejnych). Na moją prośbę odbyło się spotkanie, podczas którego Pan Wójt zaprezentował wszystkie wnioski złożone do budżetu na 2016 r. w poszczególnych Sołectwach, wyjaśniając jednocześnie dlaczego niektóre z nich zostały odrzucone lub przesunięte do realizacji na okres późniejszy. Po przeprowadzonej analizie wniosek jest jeden, mieszkańcy gminy najczęściej zgłaszają konieczność naprawy bądź wykonania nowych dróg i chodników oraz uzupełnienia oświetlenia.

15 grudnia 2015 r. Rada Gminy Dywity podjęła następujące Uchwały:

Uchwała nr XV/100/15 Rady Gminy Dywity w sprawie uchwalenia budżetu Gminy Dywity na 2016 r.

Uchwałę nr XV/99/15 Rady Gminy Dywity w sprawie uchwalenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Dywity na lata 2016-2019

NOWY BUDŻET, A WNIOSKI INWESTYCYJNE, KTÓRE W IMIENIU MIESZKAŃCÓW SKŁADAŁAM DO PANA WÓJTA

Remont drogi gminnej przy blokach nr 55 i 56A w Słupach (z drogi powiatowej do lokalnej kotłowni) – działka o nr ewidencyjnym 161/68.

W budżecie Gminy Dywity na 2016 r. zostały zaplanowane środki na zadanie: „Budowa drogi w Słupach – droga powiatowa – bloki Tamex”. W 2016 r. jest to 35 tys. zł, co pozwala stanąć do konkursu i wnioskować o pozyskanie środków unijnych (jak twierdzi Pan Wójt, ze względu na usytuowanie drogi – łączy ona drogę powiatową z terenem na którym prowadzona jest działalność gospodarcza – jest bardzo

duża szansa na dofinansowanie). W Wieloletniej Prognozie Finansowej na 2017 r. Pan Wójt przeznaczył na ten cel 450 tys. zł. Otrzymałam informację, że inwestycja rozpocznie się w 2016 r. lub na początku 2017 r., w zależności od rozstrzygnięcia konkursu odnośnie pozyskania pieniędzy unijnych. Pan Wójt powiedział również, że w sytuacji, gdy nie otrzymamy dofinansowania na ten cel, droga ta zostanie wyremontowana ze środków własnych gminy.

Naprawa uszkodzeń na drodze gminnej działka nr 154 w Słupach (z drogi powiatowej przy lesie, w kierunku Szkoły, Przedszkola oraz garaży, przy kotłowni na wysokości budynków jednorodzinnych 49d – 49e).

Otrzymałam informację od Pana Wójta, że uszkodzenia w powyższej drodze zostaną naprawione w 2016 r. w ramach środków przeznaczonych na drogi publiczne i gminne.

Remont Świetlicy Wiejskiej w Słupach.

Otrzymałam informację od Pana Wójta, że Świetlica Wiejska w Słupach będzie remontowana etapami, w ramach środków zaplanowanych na remonty budynków komunalnych. Remont zostanie rozpoczęty w 2016 r., przy czym w pierwszej kolejności przeprowadzone zostaną prace mające na celu poprawę bezpieczeństwa. W związku z tym zwróciłam uwagę, iż na początku należy skupić się na naprawie instalacji elektrycznej i wodno-kanalizacyjnej, a także wymianie posadzki w głównej sali.

Modernizacja boiska do koszykówki/tenisa ziemnego w Słupach poprzez pokrycie jego powierzchni powłoką chlorokauczukową/poliuretanową.

Pana Wójta stwierdził, że ze względu na brak środków takie zadanie nie będzie realizowane. W związku z tym zwróciłam się z prośbą, aby poszukać możliwości pozyskania dofinansowania unijnego na ten cel. Pan Wójt odpowiedział jednak, że nawet gdyby były ogłoszone jakieś konkursy umożliwiające otrzymanie pieniędzy na obiekty sportowe, gmina nie ma środków na wkład własny. Do tematu z pewnością będę wracać i przypominać o nim Wójtowi.

Utwardzenie przejścia od drogi powiatowej, przy boiskach do siatkówki plażowej oraz koszykówki/tenisa ziemnego w kierunku ogródków działkowych (do wylanego asfaltu) działka nr 170/5 w Słupach.

Otrzymałam informację od Pana Wójta, że przejście to zostanie w 2016 r. utwardzone poprzez wysypanie odpowiednim kruszywem/tłuczniem. Prace te zostaną wykonane w ramach środków przeznaczonych na drogi publiczne i gminne.

Utworzenie ścieżki pieszo – rowerowej łączącej Osiedle Leśne z miejscowością Słupy.

W budżecie Gminy Dywity na 2016 r. zostały zaplanowane środki na zadanie: „Budowa ciągu pieszo – rowerowego Osiedle Leśne – Słupy”. W 2016 r. jest to 20 tys. zł, które przeznaczone zostanie na projekt ścieżki. Z kolei w Wieloletniej Prognozie Finansowej na 2017 r. Pan Wójt przeznaczył na ten cel jeszcze 200 tys. zł. Gmina będzie wnioskować o pozyskanie środków unijnych na realizację tej inwestycji.

Wymiana zniszczonych znaków drogowych na Osiedlu Leśnym.

Otrzymałam informację od Pana Wójta, że znaki zostaną wymienione w 2016 r. w ramach bieżących działań w tym zakresie.

Dodatkowo w budżecie na 2016 r. przeznaczone zostały środki na następujące zadania:

Oświetlenie

Zgodnie z informacją, jaką otrzymałam z Referatu Gospodarki Komunalnej w 2016 r. na terenie Sołectwa Słupy podjęte zostaną również prace związane z naprawą i uzupełnieniem oświetlenia, w tym:

– wymieniona zostanie uszkodzona lampa przy drodze powiatowej

– uregulowane oraz uzupełnione zostanie oświetlenie przy drodze gminnej (działka nr 154) na wysokości kotłowni (firma Tamex) i znajdujących się tam budynków jednorodzinnych.

Kultura fizyczna i sport

Na wniosek Klubu „Burza Słupy” w budżecie gminy na 2016 r. zostało zabezpieczone 35 tys. zł na renowację murawy na boisku do piłki nożnej w Słupach.