liga.94 Z PRZEDSZKOLNEGO ALBUMU.16 FESTYN 650-LECIE SŁUP.070 Mikołajki 2016 r.023
« Lis
Created by Kainex

W piątek 17.11.2017 r. uczestniczyłam we wspólnej Komisji Radnych Gminy Dywity poświęconej omówieniu stanu infrastruktury dostarczającej wodę mieszkańcom naszej gminy oraz zasad postępowania w sytuacjach kryzysowych związanych z mikrobiologicznym zanieczyszczeniem wody w sieci wodociągowej.

Podczas spotkania Pan Wójt przekazał ogólną informację na powyższy temat, natomiast pracownicy merytoryczni odpowiadali na szczegółowe pytania w tym zakresie. Dowiedzieliśmy się również, że w najbliższym czasie ulegną zmianie przepisy dotyczące norm, które warunkują dopuszczenie wody w ujęciu do spożycia.

Jeżeli chodzi o sytuację w naszej miejscowości otrzymałam następujące informacje:

– badania wody w ujęciu w Słupach zgodnie z obowiązującymi przepisami dokonywane są 3 razy w roku – raz przez Sanepid, dwa razy przez Gminę,

– w naszym ujęciu nie ma możliwości pobrania próbek oddzielnie z każdej studni (mamy dwie studnie w Słupach), do badań pobierana jest woda zmieszana, natomiast w razie złych wyników płukane są obie studnie

– na bieżąco badana jest szczelność naszych studni oraz wykonywane są wszelkie naprawy i konserwacje

– w ubiegłym tygodniu awarii uległa pompa pracująca w studni przy boiskach – stąd pojawił się tam ciężki sprzęt, o który Państwo pytali. Przy okazji wykryte zostały nieszczelności, które mogły również przyczynić się do zanieczyszczenie wody

– niestety Pan Wójt musiał opuścić nasze spotkanie, stąd Państwa pytanie o możliwość przyłączenia Słup do wody z Olsztyna – poprzez poprowadzenie infrastruktury od Wadąga – zadałam Panu Sekretarzowi oraz obecnym pracownikom. Przekazali informację, że zgodnie z posiadaną wiedzą nie są podejmowane żadne działania w tym zakresie. Woda z Olsztyna popłynie do gminy od strony Dywit oraz powstającego Osiedla Sterowców i w pierwszej kolejności zasili znajdujące się tam miejscowości. W temacie tym dopytam jeszcze Pana Wójta – czy faktycznie były kiedyś takie plany i czy ich realizacja jest jeszcze możliwa?

– jeżeli chodzi o inwestycje, które mają poprawić sytuację z wodą w naszej miejscowości – obecnie została zamontowana lampa UV, która ma niszczyć pojawiające się zanieczyszczenie, zaś w przyszłym roku studnie zostaną zabezpieczone specjalnymi pokrywami uszczelniającymi, które uchronią ujęcie przed wnikaniem zanieczyszczeń przez ewentualne mikropęknięcia

Na Komisji złożyłam również dwa wnioski:

– o zwiększenie częstotliwości badań wody w ciągu roku

– o podawanie do publicznej wiadomości kalendarza oraz wyników badań wody

Niestety podczas spotkania okazało się, że woda z ujęcia w Słupach nadal nie nadaje się do spożycia – nie ma już bakterii z grupy Coli, natomiast obecne jest zanieczyszczenie mikrobiologiczne. Pani kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej wyjaśniła, że sytuacja ta ma związek z intensywnym płukaniem i chlorowaniem sieci, które mogło poruszyć osady w rurach i doprowadziło do takiej sytuacji. Kolejne próbki do badań zostaną pobrane w poniedziałek 20.11.2017 r.

Jeżeli mają Państwo inne pytania w powyższym temacie proszę o informację, postaram się je zadać na jutrzejszej komisji (21.11.2017 r. o godz. 13:00) lub najbliższej sesji, która odbędzie się 23.11.2017 r. o godz. 12:30.

Magdalena Rudnicka

AKTUALIZACJA INFORMACJI 23.11.2017

W związku z Państwa pytaniami co do opłat za wodę w okresie jej niezdatności do spożycia, dopytałam na Komisji Wójta w tej sprawie i otrzymałam odpowiedź, że zgodnie z naszymi umowami za ten czas należy się 10% obniżka ceny, ale na wniosek mieszkańca. Nie będzie to się działo „z urzędu”.

Przy tym, każdy odbiorca ma prawo zgłaszania reklamacji co do jakości i ilości świadczonych usług oraz wysokości opłat za usługi (mówi o tym jeszcze stara, choć nadal mająca status obowiązującej w BIP Gminy, uchwała z 28 lutego 2006 r., która wprowadziła Regulamin dostarczania wody i odprowadzania ścieków). W związku z tym, jeżeli ktoś z Państwa będzie chciał uzyskać rekompensatę za okres, kiedy woda była złej jakości powinien złożyć w tej sprawie wniosek do Gminy.

Dodatkowo Pan Wójt potwierdził, że na tą chwilę nie ma żadnych planów co do przyłączenia Słup i Osiedla Leśnego do wodociągu olsztyńskiego poprzez poprowadzenie infrastruktury od strony Wadąga. Ewentualne działania w tym zakresie mogą być podejmowane, gdy nastąpi rozbudowa nowych osiedli na Zalbkach i Mykach, ale to na razie odległa przyszłość.